Spis treści

Wzdęty brzuch – jakie są najpopularniejsze przyczyny wzdętego brzucha?
Wzdęcia należą do najczęstszych problemów żołądkowo-jelitowych na świecie. Wzdęty brzuch to stan, który nie łatwo jest opisać. Wiele z nas definiuje go jaki uczucie balona w brzuchu wskutek dużego napięcia w brzuchu lub
Aczkolwiek wzdęcia to dość subiektywne odczucie, które nie musi być w sposób obiektywny potwierdzone poprzez analizę ilości gazów czy też obwodu brzucha.
Jeśli chcesz poznać przyczyny, przeczytaj poniższy tekst, a dostarczy on przydatnych wskazówek.
Wzdęcia – przyczyny i objawy
Czy wiesz, że wzdęcia należą do objawów związanych z nadmierną ilością gromadzonych gazów w jelitach. Występują dość często, ponieważ nawet 30% osób w populacji odczuwa ten dyskomfort.
Najczęstsze przyczyny wzdęć brzucha
Wzdęcia brzucha maja wiele możliwych przyczyn. Dlatego warto zapoznać z najważniejszymi z nich:
Połykanie powietrza (aerofagia)
Niekontrolowane zasysanie powietrza przez usta,
Spożywanie napojów gazowanych,
Spowolnienie pasażu jelitowego –wskutek przyjmowanych leków lub przebytej operacji w obrębie jamy brzusznej,
Zaburzenia procesów trawienia wywołane schorzeniami trzustki, wątroby, dróg żółciowych bądź jelita grubego,
Choroby ośrodkowego układu nerwowego,
Nadmiar gazów w w jelitach na skutek nadmiernej fermentacji jak i zwolnionego przemieszczania się mas kałowych.
żucie gumy, nietolerancje pokarmowe, (gluten, laktoza) nietolerancja glutenu, wytwarzają w jelitach zbyt mało enzymu koniecznego do jej trawienia.
nietolerancje fruktozy, poliole (sorbitol, mannitol, ksylitol, mannitol), fruktanów, galaktooligosacharydy, brak enzymu laktazy, niedobór enzymów trzustkowych,
zespół jelita wrażliwego IBS, celiakia, choroby zapalne jelit,
Diagnostyka i postępowanie
Warto podkreślić, że samych wzdęć zazwyczaj się nie diagnozuje. Mimo, że objawy wzdęć utrudniają codzienny komfort życia, należy podchodzić do tej kwestii mocno indywidualnie, gdyż u jednej osoby nadmierna ilość gazów nie będzie stanowiła dyskomfortu, za to już u drugiej tak. Czy wiesz, że wzdęcia i gazy są elementami tzw. zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego jak zespół jelita drażliwego czy też dyspepsja (niestrawność) czynnościowa.
Jeśli borykasz się z nadmiernymi wzdęciami, udaj się do specjalisty w celu znalezienia przyczyny i złagodzenia sytuacji poprzez dietę i identyfikację przyczyny
W różnicowaniu wzdęć należy wziąć pod uwagę aktualny styl życia, poziom aktywności fizycznej, rodzaj stosowanej diety czy też objawy alarmowe, które mogą sugerować poważniejsze nie czynnościowe zaburzenia pracy układu pokarmowego. Warto wziąć też pod uwagę czy w rodzinie występowały takie choroby jak:
Celiakia,
Choroba wrzodowa,
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
Choroba Leśniowskiego-Chrona,
Nietolerancja laktozy.
W celu poszerzenia diagnostyki warto wykonać następujące badania
Badanie kału w kierunku zakażenia pasożytniczego, określenie kalprotektyny czy obecności krwi w kale. Laboratorium allergen kod kd10 https://allergen.pl/produkt/kalprotektyna/
Wodorowo-metanowy test oddechowy – mający na celu potwierdzenie lub zaprzeczenie występowania rozrostu bakteryjnego (SIBO),
Badanie kału – jest to badanie mające na celu określenie czy w przewodzie pokarmowym znajdują się patogenne drobnoustroje, które mogą manifestować się takimi objawami jak: wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, biegunki czy też inne objawy. Właściwe postawienie diagnozy pozwala na szybkie oraz skuteczne wdrożenie odpowiedniej terapii.
Jakie produkty należy unikać?
Warto podkreślić, że reakcja na poszczególne produkty, które spożywamy to kwestia indywidualna. Dlatego też warto obserwować swoją reakcję na spożycie różnych produktów żywnościowych, gdyż każdy z nas wykazuje mocno indywidualne nietolerancje pokarmowe. Znaczna cześć osób dorosłych cierpi na niedobór laktazy przez co nie jest zdolna do trawienia mleka, a fermentowane produkty mleczne na ogół są dobrze tolerowane. Pobierz swój dzienniczek żywienia
Aczkolwiek u nawet zdrowych osób niektóre rodzaje węglowodanów są źle trawione, przez co ich fermentacja powoduje dyskomfortowe dolegliwości. Te substancje określa się mianem FODMAP (ang. Fermentable oligosaccharidesm disaccharides, monosaccharides and polyols). Do nich zalicza się laktozę, fruktozę, poliole, fruktany, po których odczuwamy wzdęcia.
Czy dieta low fodmap to rozwiązanie problemów?
Dieta low FODMAP składa się z 3 etapów. Jej kluczowym celem jest identyfikacja, jak również eliminacja produktów nasilających dolegliwości jelitowe. Zwiększa się podaż produktów, które nie wykazują takiego działania. Dzięki temu znacznie obniża się ryzyko powstawania niedoborów pokarmowych. Do produktów, które mogą być spożywane w niewielkich ilościach, bądź podlegają całkowitej eliminacji zalicza się: pszenicę, czosnek, cebulę, kalafior, rośliny strączkowe, miód, jabłka czy produkty mleczne. Jak wynika z badań naukowych dieta low FODMAP zmniejsza występowanie bólu brzucha, zaparć, biegunek oraz wzdęć, dlatego też warto rozważyć jej wprowadzenie. link do zapisu na newsletter i pobranie bezpłatnej diety
SIBO – czy ma wpływ na wzdęcia?
Zastanawiasz się czym jest SIBO? Jest to rozrost bakteryjny
Czy wiesz, że jelito cienkie to kluczowe miejsce trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych. Ten etap przewodu pokarmowego powinien być ubogi w mikroflorę bakteryjną. Aczkolwiek nie często dochodzi do nadmiernego rozrostu bakteryjnego na tym etapie, co prowadzi do fermentacji oraz nadmiernego wytwarzania gazów w jelicie cienkim.
Co na wzdęcia?
Leczenie i dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu wzdęć. Ponadto niekiedy warto także sięgnąć w szczególności po posiłku po preparaty redukujące nadmiar gazów.
Czy dieta ma wpływ na pozbycie się wzdęć?
Posiadając wiedzę na czym opiera się diagnostyka wzdęć, warto wprowadzić modyfikacje codziennej wyborów żywieniowych., gdyż dieta wpływa na wzdęcia. Nadmierna konsumpcja produktów gazotwórczych nasila dolegliwości. W tym celu należy ograniczyć pokarmy gazotwórcze, a także te które mają negatywny wpływ na motorykę jelit. Wzdęciom towarzyszy uczucie pełności oraz powiększenie obwodu brzucha, dlatego też warto spożywać posiłki przygotowywane w domu z nieprzetworzonych produktów. Objawy mogą pojawiać się z różnych powodów, dlatego też warto udać się do specjalisty dietetyka, który pomoże w optymalnym doborze planu żywieniowego, tak nie dochodziło do niedoborów witamin i składników mineralnych.
Czy zioła mogą wspomóc?
Szukając naturalnych i domowych sposobów jak poradzić sobie ze wzdęciami, warto sięgnąć po naturalne składniki jakimi są zioła. Można je stosować w sytuacjach, kiedy wzdęcia już się pojawiają. Aczkolwiek ich regularne spożywanie pod postacią naparów może działać ograniczająco na gazy oraz tym samym przynieść znaczną ulgę w omawianych dolegliwościach. Co zatem włączyć?
Kminek – jest on powszechnie znany z właściwości łagodzących wzdęcia, ma działanie rozkurczowe. Można stosować go w postaci herbaty, a także dodawać jego nasiona do potraw.
Cynamon- wspomaga proces trawienia jak również łagodzi wzdęcia. Warto go włączyć do codziennej diety jako dodatek do kawy, herbaty czy owsianki.
Mięta pieprzowa- poza łagodzeniem wzdęć, wykazuje korzystne działanie w innych problemach trawiennych jak bóle brzucha.
Koper włoski – redukuje napięcie mięśni gładkich brzucha, tym samym łagodzi wzdęcia. link do rolki w której robię herbatkę z kopru
Leczenie wzdęć
Fundamentalną zasadą w łagodzeniu uporczywych wzdęć jest modyfikacja aktualnego sposobu żywienia. Ponadto w walce ze wzdęciami poza zmiana diety, warto także zastanowić się nad umiarkowaną aktywnością fizyczną oraz redukcją stresu i napięcia. Gdyż permamentny stres ma negatywny wpływ na prawidłową pracę układu trawiennego.
Oto najważniejsze zasady jak unikać wzdęć
Jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs pokarmu,
Spożywaj częściej posiłki, dzięki czemu zjesz mniejszą objętość.
Unikaj gum do żucia oraz ssania twardych cukierków,
Napoje spożywaj powoli w małych ilościach.
Unikaj picia gazowanych napojów.
Zadbaj o higienę posiłku, unikaj korzystania z telefonu czy laptopa podczas posiłku.
Ponadto by zapobiegać aerografii, należy zadbać o stan uzębienia, tym samym uzupełniać na bieżąco ubytki oraz zrezygnować z palenia papierosów.
Jak uniknąć wzdęć ?
Leczenie wzdęć brzucha i gazów w jelitach, obejmuje także pewne eliminacje żywieniowe, które w niektórych przypadkach są niezbędne w celu ograniczenia występującego dyskomfortu.
Dieta bezlaktozowa stosowana w przypadku nietolerancji tego cukru, wymaga ograniczenia konsumpcji produktów zawierających laktozę tj. mleko, sery twarogowe, śmietana. Ponadto laktoza może znajdować się także w słodyczach, sosach, pieczywie, a czasem nawet w wędlinach. Dlatego warto skupić na dokładnej analizie etykiet produktów spożywczych. Aczkolwiek nietolerancja laktozy nie oznacza, że nabiał podlega całkowitej eliminacji. Fermentowane produkty mleczne do których zalicza się jogurty, kefiry zawierają znacznie mniejszą zawartość laktozy, w porównaniu do mleka.
Gluten a wzdęcia
Gluten to roślinne białko, które do naszej codziennej diety jest włączane w pierwszym roku życia. Warto wiedzieć, że nietolerancja glutenu może objawiać się różnymi chorobami. Do głównych symptomów nietolerancji glutenu zalicza się bóle brzucha, wzdęcia oraz biegunki. Ponadto do charakterystycznych objawów celiakii można także zaliczyć osteoporozę, niskorosłość. Co więcej, osoby cierpiące na nietolerancję glutenu cierpią na nawracające infekcje czy przewlekłe zmęczenie.
Ze względu na fakt, że celiaklia może obniżać jakość życia
Podsumowując, wzdęcia to powszechna dolegliwość, która może mieć wiele różnych przyczyn. Diagnostyka i rozpoznanie nie jest łatwe, gdyż zaburzenia trawienne mają wiele przyczyn. Aczkolwiek w sytuacji, kiedy pojawiają się wzdęcia i nadmiar gazów w jelitach, nie należy tego stanu bagatelizować.
Ciekawe, ważne z punktu widzenia zdrowotnego informacje
tak